2019 yil 6 aprel kuni soat 13:30 da V-602 - xonada “Elektrotexnologiyalar va elektr jihozlaridan foydalanish” kafedrasi professori, texnika fanlari doktori Abduraxman Radjabov tomonidan “texnika bo‘yicha fan doktori – DSc va falsafa doktori –PhD ilmiy darajasini olish uchun tayyorlangan dissertatsiya ishlarga O‘zbekiston Respublikasi Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan qo‘yilgan talablar” mavzusida amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminar davomida ilmiy muammo nima, uni izlash, dissertatsiya mavzusini shakllantirish, muammoni yechish bo‘yicha ishchi gipotezani ilgari surish va isbotlash bo‘yicha nazariy va amaliy tadqiqotlar olib borish, tadqiqotlar natijasini ilmiy yangiligi va amaliy ahamiyatini aniq ifodalash, ularni amaliyotga joriy etish, chop etish hamda dissertatsiyani rasmiylashtirish masalalari keng qamrovli yoritildi. Shuning bilan birgalikda dissertatsiyaga OAK tomonidan qo‘yilgan talablar, dissertatsiya ekspertizasi bo‘yicha ham ma’lumotlar berildi. Seminarda texnika sohasi bo‘yicha ilmiy izlanishlar olib borayotgan katta ilmiy xodim - tadqiqotchilar, mustaqil izlanuvchi tadqiqotchilar, magistratura talabalari va boshqa ilmiy faoliyat bilan shug‘ullanayotgan pedagogik kadrlar ishtirok etishdi.
Seminar “Elektrotexnologiyalar va elektr jihozlaridan foydalanish” kafedrasi qoshida Institut rektori, professor O‘.P.O‘murzakovning 23.01.2018 yildagi 4-sonli farmoyishi bilan tasdiqlangan “Qishloq va suv xo‘jaligida energiya samaradorlik va qayta tiklanuvchan energiya manbalari” mavzudagi ilmiy seminar ish rejasi doirasida amalga oshirildi.

Практический семинар
6 апреля 2019 года в 13:30 в аудитории В-602 доктором технических наук, профессором кафедры использования электротехнологий и электроприборов Абдурахманом Раджабовым был организован практический семинар на тему: «Требования Высшей аттестационной комиссии при Кабинете Министров Республики Узбекистан к диссертационным работам, подготовленным для получения ученых степеней доктора философских наук (PhD) и доктора наук (DSc)».
В ходе семинара были широко освещены следующие вопросы: научное обоснование проблемы, актуальность темы, степень ее разработанности, цели и задачи, рабочая гипотеза, научная новизна, теоретическая и практическая значимость работы, методология и методы исследования, положения, выносимые на защиту, степень достоверности и апробация результатов, оформление диссертации. Также была представлена информация о требованиях ВАК к диссертационным работам. В семинаре приняли участие старшие научные сотрудники-исследователи, соискатели, студенты магистратуры и преподаватели, занимающиеся научной деятельностью.
Семинар был организован при кафедре использование электротехнологий и электроприборов в рамках плана работы научного семинара, утвержденного приказом ректора института, профессором Умурзаковым У.П. (№ 4 от 23.01.2018 года), на тему: «Энергоэффективность и возобновляемые источники энергии в сельском и водном хозяйстве».