Ochiq dars va koʻrik tanlov
Tabiat neʼmatlari yoxud inson qoʻli bilan yaratilgan boyliklarning, ixtirolarning meʼyoriy mezonlari bor. Ulardan oqilona va samarali foydalanish katta ahamiyatga ega. Har bir narsaning oʻz oʻlchovi bor. Atoqli shoir Mirzo Abdulqodir Bedilning meʼyor haqidagi ushbu bitigi bejiz emas.
Uzluksiz shodlik ham keltiradi gʻam
Haddan ortiq bazm misoli motam,
Har narsa meʼyordan oshmasa yaxshi
Haddan oshsa oʻtdan battarroq suv ham.
Demak, barcha narsa-hodisalarga meʼyoriy munosabat muhim masala. Institutimizda 2018 yil 12 dekabr kuni “Qishloq va suv xoʻjaligida energiya taʼminoti” fakulteti “Elektr taʼminoti va qayta tiklanuvchan energiya manbalari” kafedrasi tashabbusi bilan “Oʻzbekenergo” AJ tomonidan eʼlon qilingan “Elektr energiyasidan samarali va oqilona foydalanish oyligini oʻtkazish” chora-tadbirlar dasturiga asosan hamda Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligining 2018 yil 3-dekabrdagi №87-02-3535 son xatida keltirilgan vazifalarni oʻz vaqtida bajarish maqsadida 2018 yil 12 dekabr kuni professor-oʻqituvchilar, doktorantlar, magistrantlar, talabalar ishtirokida ochiq dars va koʻrik tanlov oʻtkazildi.
Tadbirda mehon sifatida Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining akademigi t.f.d., prof. R.A.Zaxidov hamda “Oʻzbekenergo” aksiyadorlik jamiyatidan 10 nafar mutaxassislar ishtirok etdilar. Jumladan, boshqarma boshligʻi B.G.Qodirov, Yoshlar ittifoqi raisi F.A.Nuraliyev va “Oʻzbekenergoaxborot” aksiyadorlik jamiyati boshligʻi S.K.Mirzayeva hamda oʻrinbosari Z.Sh.Xalikovlar ishtirok etdilar. Tadbir davomida akademik R.A.Zaxidov, B.G.Qodirov, F.A.Nuraliyev, Z.Sh.Xalikov, professor A.Radjabov, fukultet dekani t.f.d. A. Isakova va kafedra mudiri PhD D.Qodirovlar soʻzga chiqib elektr energiyasidan samarali, oqilona foydalanish usullari va elektr energiya samaradorligi oshirishning bugungi kundagi amaliy ahamiyati toʻgʻrisida maʼruzalar qildilar. Tadbir soʻngida qisqa savol-javob koʻrinishida “Blis-soʻrov” yoʻsinida “Sizningcha, elektr energiyasidan qanday samarali va oqilona foydalanish mumkin?” tarzida koʻrik-tanlov oʻtkazildi. Eng toʻgʻri va toʻla javob bergan faol ishtirokchilar esdalik sovgʻalari - badiiy kitoblar bilan taqdirlanishdi.

Открытое занятие и конкурс
Дары природы или богатства, изобретения, сделанные руками людей, имеют свои нормативные критерии. Очень важно рационально и эффективно их использовать. У всего есть своя мера. Заявление легендарного поэта Мирзо Абдулкодира Бедиля о нормах не случайно. Мирзо Абдулкодир Бедиль воспевал могущество человеческого разума, мощь науки, проповедовал идеи прогресса, для достижения которого считал необходимым развитие естественных наук и философии. Он, воспевая человека, вместе с тем, искал пути его совершенствования.
12 декабря 2018 года по инициативе кафедры «Электроснабжение и возобновляемые источники энергии» факультета «Энергообеспечение сельского и водного хозяйства» на основании мероприятий по «Эффективному и рациональному использованию электроэнергии», опубликованных ОАО "Узбекэнерго", а также в целях своевременного выполнения задач, изложенных в письме Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан от 3 декабря 2018 года №87-02-3535, было проведено открытое занятие и конкурс с участием профессорско-преподавательского состава, докторантов, магистрантов и студентов.
В качестве гостей присутствовали: академик Академии наук Республики Узбекистан, д.т.н., проф. Захидов Р.А. и 10 специалистов из Акционерного общества "Узбекэнерго". В частности, заведующий отделом Кодыров Б.Г., председатель Союза молодежи Нуралиев Ф.А. и начальник Акционерного общества «Узбекэнергоахборот» Мирзаева С.М., а также заместитель председателя Халиков З.Ш. участвовали в данном мероприятии. Во время мероприятия академик Захидов Р.А., Кодиров Б.Г., Нуралиев Ф.А., Халиков З.Ш., профессор Раджабов А., декан факультета, д.т.н. Исакова A. и заведующий кафедрой Кодыров Д. рассказали об эффективном и рациональном использовании электрической энергии и о практической значимости повышения эффективности электрической энергии на сегодняшний день.
В конце мероприятия был проведен конкурс в форме коротких вопросов и ответов с применением метода «Блиц-опроса» на тему: «Насколько эффективно и рационально вы можете использовать электричество?». Самые активные участники были награждены памятными подарками – художественными книгами.