Миллат танламас иллатлардан огоҳлик
2-Талабалар турар жойи тўртинчи ва бешинчи қават фоесида ГТС, ҚСХEА факультети талабалари билан «Биз ёшлар ОИТСга қаршимиз» мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди. ОИВ (ВИЧ) – Одам организмидаги Иммунитет танқислигини келтириб чиқарувчи вирус. Асосан одамнинг иммунитет (ҳимоя) тизимига таъсир қилади. ОИТС (СПИД) – Орттирилган Иммунитет Танқислиги Синдроми. У ОИВ инфекциясининг якуний босқичи ҳисобланади. ОИВ-инфекциясида одам организмига тушган вирус таъсирига иммунитет тизими маълум даражада жавоб қайтаради. Касаллик аломатлари деярли бўлмайди. Уни фақат лаборатория текширишлари кўрсатади. Вирус миқдори ошиб, иммун тизим сустлашиб иккиламчи касалликлар ривожланиши мумкин. Шу вақтдан ОИТС даври бошланган ҳисобланади. Бу давр учун хос бўлган аломатлар йўқ. Зероки, бу даврда организмда дуч келган микроб касаллик қўзғатиши мумкин. Шунинг учун бу давр тузалиши қийин бўлган турли-туман касаллик аломатлари билан намоён бўлади. Инфекция юққан дастлабки даврларда одам ўзини соғлом ҳис этиши мумкин. Бундай ҳолат ҳеч қандай аломатларсиз 8-10 йилгача чўзилиши мумкин. Бу даврда одам соғломдек кўринса ҳам, ўзи билмаган ҳолда, касаллик вирусини бошқаларга юқтириш хавфи юқори. Касаллик қайси йўллар билан юқади? Вирус инфекция юққан одамнинг қонида, эркакларнинг
1. Қон орқали (парентерал йўл) 2. Жинсий алоқа орқали 3. Касаллик юқтирган онадан ҳомилага вертикал йўл билан ҳомиладорлик даврида (жароҳатланган йўлдош орқали) ҳомилага, туғруқ жараёнида (туғруқ йўлида она қони орқали) ва она сути орқали чақалоққа юқиши мумкин.
Қайси ҳолларда ОИВ юқмайди?
Қўл бериб кўришганда,қучоқлашганда;
Йўталганда, акса урганда;
Умумий телефондан фойдаланганда;
Ҳашоротлар чаққанда;
Бассейн, ҳаммом, ҳожатхонадан умумий фойдаланилганда;
Умумий идиш-товоқдан;
Кийим-кечак ва кўрпа - тўшак орқали.
2017-йили Ўзбекистонда тахминан 1900 киши ОИТС туфайли вафот этган. Бу ҳақда БМТнинг ОИВ/ОИТС бўйича бирлашган дастури — ЮНEЙДС маълумотларига таяниб, АҚШнинг Ўзбекистондаги элчихонаси маълум қилди. Тарбиячи-педагог, психолог Сагдуллаева Дилором давра суҳбати олиб бордилар. ГТС , ҚСХEА факультет талабалари савол-жавобларда фаол иштирок этшди.

«Молодежь против СПИДа»
В студенческом общежитии № 2 на 4-ом и 5-ом этажах фойе со студентами факультетов «Гидротехническое строительство» и «Энергообеспечение сельского и водного хозяйства» был проведен круглый стол на тему: «Молодежь против СПИДа».
ВИЧ – это сокращенное название вируса иммунодефицита человека, т.е. вируса, поражающего иммунную систему. СПИД – синдром приобретенного иммунодефицита. Это последняя стадия развития ВИЧ-инфекции. Самой большой опасностью вируса ВИЧ является то, что он может долгое время оставаться незамеченным в организме. Любые отклонения в организме и привычном самочувствии говорят о том, что организм не в порядке. Этот вирус диагностируется исключительно в лабораторных условиях.
Первым признаком заражения вирусом является резкое повышение температуры, схожее с гриппом или лихорадкой. Затем, на протяжении долгого времени, у зараженного отмечаются головные боли различной интенсивности. Через 5–10 дней после заражения у носителя вируса появляется сыпь или бесцветные участки кожи разных форм по всему телу. Также у инфицированного пропадает аппетит и значительно уменьшается вес, он чувствует постоянную усталость. Зачастую заражение вирусом ВИЧ сопровождается увеличением лимфоузлов.
Врачи выделяют несколько стадий развития ВИЧ в организме. Первый этап – инкубация, второй – появление первичных симптомов, затем следуют вторичные заболевания и, в конце, СПИД. На сегодняшний день, очень много людей живут и не знают о том, что они ВИЧ-инфицированы. ВИЧ – такое заболевание, которое развивается в организме человека довольно незаметно. Период развития болезни колеблется между десятью и двенадцатью годами.
Основной механизм передачи инфекции – кровоконтактный. Болезнь передается при половых контактах; от инфицированной матери к ребенку в период беременности через плаценту, во время родов, при грудном вскармливании от матери к плоду и т.д.
В каких случаях ВИЧ-инфекцию получить нельзя?
- через рукопожатие,
- при поцелуях и объятиях,
- при чихании и кашле,
- при укусе комара укусе клещей, клопов и прочих неприятных насекомых,
- при пользовании общей посудой, полотенцами, одеждой,
- в кабинете стоматолога,
- в бассейне.
По оценкам Объединенной программы ООН по ВИЧ/СПИДу (ЮНЭЙДС), которые приводит посольство США в Узбекистане, в 2017 году от этой болезни в республике умерло приблизительно 1900 человек. Воспитатель-педагог, психолог Сагдуллаева Дилором была организатором круглого стола. Студенты факультетов «Гидротехническое строительство» и «Энергообеспечение сельского и водного хозяйства» приняли активно участие в обсуждениях.