Диссертация кафедра муҳокамасида
Илмнинг қиймати унинг амалдаги ифодаси билан. Ана шундагина натижа ва самарадорлик тушунчалари ўз моҳиятини намоён этади. Навбатдаги долзарб мавзудаги диссертация муҳокамасида ана шу масалаларга эътибор қаратилди.
“Электр таъминоти ва қайта тикланувчан энергия манбалари” кафедраси 3 - босқич докторанти т.ф.н. Пиримов Одил Жўраевич 2018 йил 28 декабрь куни ўзининг “Уруғлик чигитни экологик соф зарарсизлантириш учун электр технология ва техник воситаларни яратишнинг илмий – техник асослари” мавзусидаги 05.05.07 – “Қишлоқ хўжалигида электр технологиялар ва электр ускуналар” ихтисослиги бўйича техника фанлари доктори (DSc) илмий даражасини олиш учун тайёрлаган диссертация ишини кафедра муҳокамасидан ўтказди.
Муҳокамада 19 киши иштирок этди. Жумладан, ЎзРФА академиги, т.ф.д. Захидов Р.А.,Краков университети тадқиқотчиси, т.ф.д., проф. Турсунов О.Б.,т.ф.д., проф. Исақов А.Ж., т.ф.д., проф. Юсубалиев А.,“Ўзбекэнерго” АЖ Илмий-техника маркази директори ўринбосари т.ф.д., проф. Ишназаров О.Х., т.ф.д., СКБ бошқарма бошлиғи т.ф.д., проф. Худаяров М.Б.лар ўз мулоҳазалари билан ўртоқлашишди.

Обсуждение диссертации на кафедре
Ценность знаний – в практическом выражении. Только тогда понятия результат и эффективность находят свое отражение. На обсуждении следующей актуальной темы диссертации именно этим вопросам было уделено большое внимание. В настоящее время знание систематически и целенаправленно применяется для того, чтобы определить, какие новые знания требуются, является ли получение таких знаний целесообразным и что следует предпринять, чтобы обеспечить эффективность их использования. Иными словами, знание применяется для систематических нововведений и творчества.
28 декабря 2018 года на кафедре «Электроснабжение и возобновляемые источники энергии» была обсуждена диссертация докторанта 3-курса, к.т.н. Пиримова Одила Жураевича на тему: «Научно-технические основы создания электротехнологий и технических средств для экологически чистого посева семян» на соискание степени доктора технических наук по специальности 05.05.07 – «Электротехнологии и электрооборудования в сельском хозяйстве».
В обсуждении приняли участие 19 человек. В частности, академик Академии наук Республики Узбекистан, доктор технических наук Захидов Р.А., научный сотрудник Краковского университета, д.т.н., проф. Турсунов О.Б., д.т.н., проф. Исаков А.Ж., д.т.н., проф. Юсубалиев А., заместитель директора Научно-технического центра АО «Узбекэнерго», д.т.н., проф. Ишназаров О.Х., заведующий кафедрой, д.т.н., проф. Худаяров М.Б. поделились своими впечатлениями.