ТИҚХММИ «Электр технологиялар ва электр жиҳозларидан фойдаланиш» кафедраси томонидан ташкил этилган В – ўқув биноси 409 – маъруза хонасида, «Қишлоқ хўжалигини электрлаштириш ва автоматлаштириш» таълим йўналиши учинчи босқич 303 - гуруҳ талабалари иштирокида «Ўзбекистон Республикаси энергия тизими структураси ва янги лойиҳалари» мавзусида маъруза ўтказилди. Мазкур тадбирда «Электр технологиялар ва электр жиҳозларидан фойдаланиш» кафедраси ўқитувчилари иштирок этишди.
Маърузада асосан Ўзбекистон Республикаси Президенти фармонига асосан Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигининг ташкил этилиши ва “Ўзбекэнерго” АЖ корхонаси ва “Ўзэлектртармоқ” АЖ корхонаси биргаликда вазирликнинг таркибий қисми ҳамда электр энергиясини узатиш, тарқатиш, таъмирлаш ва эксплуатация қилиш ишлари билан шуғулланиши ва шунга ўхшаш муаммоларни бартараф этишда бу сабабларни келтирувчи ҳолатларнинг олдини олиш масалалари бўйича долзарб муаммолари ёритиб берилди.
Ўзбекистон Республикаси Энергетика тизимининг ривожланиш истиқболлари бўйича олиб борилган ҳисоб-китобларга кўра, 2030 йилга бориб республиканинг электр энергиясига бўлган талаби 117,2 млрд. кВт.соатни ёки 2018 йилга (66,1 млрд. кВт.с) нисбатан 1,7 баробарга ортади, шу жумладан, республика аҳолисининг истеъмоли 19,5 млрд.кВт.соатни (1,5 баробар), иқтисодиёт тармоқларининг истеъмоли – 70,6 млрд. кВт.соатни (1,9 баробар) ташкил этади.
2030 йилга бориб куз-қиш мавсумида электр энергияси истеъмоли тиғиз вақтларда жами электр юкламаси, 2018-2019 йил куз-қиш мавсумидаги 11 минг МВтга нисбатан, 20 минг МВтга тенг бўлади. Натижада, 2030 йилга бориб республикада электр энергиясига бўлган талаб 1,8 баробарга (+ 10 минг МВтга) ортиши ҳақида тушунча бериб ўтилди.
«Электр технологиялар ва электр жиҳозларидан фойдаланиш» кафедраси мудири Абдураҳим Бердишев ахбороти

Проблемная лекция по энергосистеме
В учебном корпусе «В» в лекционном зале № 409 для студентов 3-курса 303 группы направления «Электрификация и автоматизация сельского хозяйства» была прочитана лекция на тему: «Структура энергосистемы Республики Узбекистан и новые проекты», организованная профессорско-преподавательским составом кафедры «Электротехнологии и использование электрооборудования» ТИИИМСХ.
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан на лекции были освещены вопросы организации Министерства энергетики Республики Узбекистан, Акционерного общества «Узбекэнерго» и совместного предприятия «Узелектросеть».
Основной целью электроэнергетической отрасли является удовлетворение растущих потребностей потребителей в электрической энергии, модернизация и реконструкция существующих электрических станций и сетей, строительство новых генерирующих мощностей на базе высокоэффективных технологий производства энергии, совершенствование системы учета электроэнергии, диверсификация топливно-энергетических ресурсов с развитием использования возобновляемых источников энергии.
Развитие электроэнергетики до 2021 года предусматривает реализацию 62 инвестиционных проектов, затрагивающих все сферы деятельности электроэнергетической отрасли.
По оценкам развития энергосистемы Республики Узбекистан, спрос на электроэнергию в стране к 2030 году составит 117,2 млрд. сум, потребление населения республики составит 19,5 млрд. квт (в 1,5 раза), потребление экономики - 70, потребление электроэнергии - 6 миллиардов квтч (1,9 раза).
К 2030 году общая электрическая нагрузка в осенне-зимний период составит 20 тысяч по сравнению с осенне-зимним периодом 2018-2019 годов кВт, составившим 11 тысяч. В результате к 2030 году спрос на электроэнергию в стране увеличится в 1,8 раза (+ 10 000 кВт).
Информация заведующего кафедрой «Электротехнологии и использование электрооборудования» Бердишева Абдурахима.